New 2026 Keystone RV Sprinter 3900DBL Fifth Wheel
Theater Seating, 3 A/C's, Washer & Dryer Prep, King Bed, Outdoor Kitchen.
Keystone Sprinter fifth wheel 3900DBL highlights:
- Bunkhouse with Loft Above
- Four Slides
- Dual Entry/Exit
- Outdoor Convenience Center
- Two Full Baths
The 2026 Keystone RV Sprinter 3900DBL is one of the largest and most family-focused fifth wheels in its class—basically designed to feel like a two-bedroom apartment on wheels with extra sleeping space.
This model is built around multi-room living for big families.
Rear Bunkhouse + Loft (Major Feature)
- Private bunkroom with multiple beds
- Loft above (extra sleeping or storage)
- Separate space for kids/guests
This gives it a true “second bedroom + bonus loft” feel.
Two Full Bathrooms
- Rear bathroom (often with tub—great for kids)
- Front/master bathroom with large shower
Having two full baths is a big deal—even many fifth wheels don’t offer this.
Front Master Bedroom
- King bed
- Large wardrobe
- Washer/dryer prep
Living Room & Kitchen
- Large main living area with 4 slides
- Theater seating + fireplace
- Kitchen island + residential fridge
- Plenty of storage
This area feels much more like a small apartment living room than a camper.
Exterior Highlights
- Outdoor kitchen / convenience center
- Dual A/C (often optional third)
- Auto-leveling system
- Heated/enclosed underbelly
Tank Capacities (Excellent)
- Fresh water: 75 gal
- Gray water: 122 gal (very large)
- Black tank: 88 gal
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $28,687
Sale Price: $69,993
Stock# 112727
Interior Color: SAND
| Sleeps | 10 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | SAND |
| Hitch Weight | 2595 lbs |
| Dry Weight | 13697 lbs |
| Cargo Capacity | 2893 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 122 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Tire Size | ST255/85R16G |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" x 30" |
| Number of Awnings | 3 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Suburban Tankless On Demand |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Awning Info | 10', 10' & 17' Electric w/ Friction Hinge Adjustment, LED Light Strip, & Manual Overrid |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFSTV28T4530307 |
Sprinter 3900DBL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


