New 2026 Keystone RV Sprinter 3590LFT Fifth Wheel
Keystone Sprinter fifth wheel 3590LFT highlights:
- Two Bedrooms
- Loft with Storage
- Kitchen Island
- Dual Opposing Slides
- Fireplace
- Full-Reclining Theater Seating
This unit not only has a 70" x 80" king-size bed up front in a private bedroom with a wardrobe and dresser for clothing and essentials, but it also has a second bedroom with a queen-size tri-fold sofa, making it perfect to invite friends along. Above this second bedroom you'll also have more sleeping space in a loft with storage, and another tired camper can sleep on the 72" sofa out in the main living area. The kitchen offers you an island for more room while cooking and a pantry for your snacks. You'll have no issue cooking with the Furrion three burner gas range, and you can store drinks in the 16-cu. ft. refrigerator. Sit down and eat a hot meal at the booth dinette with hinged storage access and get even more comfortable on the full-reclining theater seating with massage, lights, and USB.
The Sprinter fifth wheels by Keystone feature spacious living areas, plenty of storage, and outstanding towability. Each unit is constructed with 2" thick double welded aluminum frame construction, a fully walkable roof and slide out roof, and dual layer insulation to help extend your camping season. The heated pass-through storage includes lockable slam latch baggage doors so you can easily pack your gear, and the one-touch 4-point leveling system features return hookup memory to have you set up in no-time. Head inside to find DynaSpan Marine Grade floor decking, Thomas Payne luxury collection furniture and residential style seamless marbled countertops to name a few comforts. The Sprinter also includes a Suburban tankless on-demand water heater, black out aluminum wheels, plus a 30k BTU furnace to ensure your comfort!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $45,980
Sale Price: $58,995
Stock# T4530397
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2555 lbs |
| Dry Weight | 11764 lbs |
| Cargo Capacity | 2636 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Suburban Tankless On Demand |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Awning Info | 20' Electric with Friction-Hinge Adjustment, LED Lights, and Manual Override |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFSTT29T4530397 |
Sprinter 3590LFT Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


