Used 2026 17' Travel Trailer Rental Springdale Mini 1750RD Travel Trailer
Available In: St. Cloud, Ramsey & Brainerd!
2026 1750RD Features and Options
MINIMUM 3 DAY RATE ON TRAILERS.
PRICES SUBJECT TO CHANGE DURING EVENT SCHEDULES!
- MODEL: 17' TRAVEL TRAILER
- 7 Day Rental Rate: $750.00
- 4 Day Rental Rate: $575.00
- 3 Day Rental Rate: $525.00
- Monthly Rental Rates: Call For Pricing
- Sleeps:4
- Slide Rooms:0
- Hitch Weight: 420lbs.
- Dry Weight: 3,309lbs.
- Gross Weight: 4,400lbs.
- Optional Equipment:
Gas Grill, Camping Kit, Weight Distribution Hitch, Electronic Brake Control, Generator, Delivery, Set-Up and Pick up of unit.
Available In: St. Cloud, Ramsey & Brainerd!
Keystone Springdale Mini travel trailer 1750RD highlights:
- Rear U-Shaped Dinette
- Front Queen Bed
- Pantry
- Aluminum Exterior
- Blackout Night Shades
OPTIONS:
- Roof A/C
- Solar Flex Ready
- 3 cf. 12V Refrigerator
- Spare Tire Kit
- Stabilizer Jacks
What Our Customers Are Saying
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Price:
$750
PleasureLand RV
Location: Rentals
Stock# 1184-25
Location: Rentals
Stock# 1184-25
Interior Color: Delfino
Stock# 1184-25
Interior Color: Delfino
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 1750RD Specifications
| Sleeps | 4 |
| Length | 20 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Interior Color | Delfino |
| Hitch Weight | 430 lbs |
| Dry Weight | 3201 lbs |
| Cargo Capacity | 1199 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDTSGG12TW100789 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


