New 2026 Keystone RV Springdale 2880BRS Travel Trailer
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Keystone Springdale 2880BRS travel trailer 2880BRS highlights:
- Rear Private Bunkhouse
- Olympic RV Queen Bed
- Outside Refrigerator
- Air Fryer Microwave
- Booth Dinette
The whole gang can camp in this spacious travel trailer for eight! The private bunkhouse includes four bunks beds for the little ones, and the front private bedroom includes an Olympic RV queen bed for you. There are also dual beside wardrobes in the bedroom, along with overhead storage in the bunkhouse, giving everyone storage space for their things. And the full bath is close by the bunkhouse for easy nighttime restroom breaks! Head to the combined kitchen and living area where you'll find ample space thanks to the large slide out. Here, you can relax on the sofa or play a game at the booth dinette while the chef of your group makes lunch on the three-burner cooktop. Outside, a 16' power awning, front and rear pass-through storage compartments, plus an outside refrigerator make this travel trailer one to remember!
The Springdale Classic travel trailers by Keystone will provide you and your family many great outdoor experiences and it will also be kind to your pocketbook. Each one is constructed with a walkable roof, Solid Step entry steps and tinted safety glass windows. There are also heavy-duty stabilizer jacks, along with an outside shower, a power awning with LED lights, and Furrion backup camera prep. Inside, you'll find blackout night shades, pressed membrane premium countertops, a stainless-steel sink, and LED lighting to keep your space well lit.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 31194
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 760 lbs |
| Dry Weight | 6665 lbs |
| Cargo Capacity | 2895 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Olympic RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 16' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 6361392 |
Springdale 2880BRS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


