New 2026 Keystone RV Springdale 2300BH Travel Trailer
Double Size Bunks / Front Semi-Private Bedroom / Rear Corner Full Bath / Booth Dinette & Sofa / Refer 12V 10CF !!
View all Springdale Floorplans
2026 2300BH Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 Springdale 2300BH
- Decor-Springdale - Delfino
- Proven Package
- Practical Package
- Solar Flex Ready
- Refrigerator - 12V - 10CF
- Spare Tire Kit
- RVIA SEAL - Go Camping
What Our Customers Are Saying
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Price:
$36,500
You Save: $14,505
Sale Price: $21,995
You Save: $14,505
Sale Price: $21,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 101367
Location: Turlock, CA
Stock# 101367
Stock# 101367
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 2300BH Specifications
| Sleeps | 8 |
| Length | 27 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 595 lbs |
| Dry Weight | 4724 lbs |
| Cargo Capacity | 1776 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Olympic RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 16' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 101367 |
For more information
Contact Us
Springdale 2300BH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


