New 2026 Keystone RV Hideout Max 310XBR Travel Trailer
Rear Bunkhouse / Dual Entry / Solar Power
Keystone Hideout Max travel trailer 310XBR highlights:
- Outdoor Compartment
- Two Slides
- Pass Through Storage
- Shoe Storage
Options Added:
Max Package*
Proven Package*
Practical Package*
Solar Flex Protect*
Outdoor TV
10 cu/ft. Refrigerator - 12V
Spare Tire Kit
RVIA Seal
Space, comfort, and family-ready design come together beautifully in this travel trailer built for memorable getaways. With clearly defined sleeping areas and an inviting central living space, this layout makes it easy for everyone to relax, recharge, and enjoy time at camp. At the rear, the rear bunk house creates a dedicated space for kids or guests, giving them room to sleep and unwind without crowding the main living area. Nearby, the dinette offers a comfortable place for meals, games, or planning the next day’s adventure. In the kitchen, the convenient air fryer helps make quick and easy meals on the road, while the welcoming sofa provides a cozy spot to sit back and relax. Up front, the private bedroom features an Olympic queen bed, giving you a comfortable retreat to rest at the end of each day.
Hideout Max travel trailers by Keystone are built to make the most of every trip, with durable construction, a fully walkable roof with ladder prep, tinted safety glass windows, and solid step entry steps that make getting in and out easy. Standard features like a waterproof drop-frame pass-through for bulky gear, a power awning with LED lights, power stabilizer jacks, and a power tongue jack keep campsite setup simple, while the tankless water heater, SolarFlex™-ready wiring, and 26K dual A/C system on 30-amp service help every Hideout Max feel comfortable and capable, no matter which floorplan you choose.
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,950 or $30/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.99% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $20,872
Sale Price: $38,900
Stock# T7242511
Interior Color: Stonebriar
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Stonebriar |
| Hitch Weight | 955 lbs |
| GVWR | 11175 lbs |
| Dry Weight | 8340 lbs |
| Cargo Capacity | 2835 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Olympic Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 26000 btu |
| TV Info | EXT 40" TV |
| Awning Info | 20' Power Awning w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Hideout Max 310XBR Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


