New 2026 Keystone RV Hideout 38DBD Travel Trailer
Keystone Hideout travel trailer 38DBD highlights:
- Front Master Bedroom
- Pass-Through Storage
- Entertainment Center
- Two Full Bathrooms
- 20' Power Awning with LED Lights
This travel trailer has luxury and comfort in mind! The rear bathroom is a great start, leading to a cozy bedroom with a queen bed, dresser, and closet. The kitchen is a highlight, featuring a free-standing table with chairs, fridge, pantry, three-burner cooktop, and overhead cabinets - perfect for meal prep. The living area is warm and inviting, with a trifold sofa, entertainment center, and fireplace - ideal for relaxing. There is also a full bathroom up front, and the master bedroom is a retreat with a king bed, dresser, and closet. Perfect for couples or families seeking a comfy getaway!
With any Hideout travel trailer by Keystone, you will find functional features and comfort at every turn! Each one is built with Tru-fit™ slide construction and a walkable roof for added durability. There is One piece enclosed underbelly, along with an outside shower, heavy-duty stabilizer jacks, and Furrion® backup camera prep. You'll love the pressed countertops inside, plus, LED lighting, blackout night shades, and many more comforts. Additional features include a tankless water heater, a black tank flush, a power tongue jack, and an XL entry assist handle to name just a few!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 8744
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1530 lbs |
| Dry Weight | 10499 lbs |
| Cargo Capacity | 1201 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 138 gals |
| Black Water Capacity | 78 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King, Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDTH1U23T7240031 |
Hideout 38DBD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


