New 2026 Keystone RV Fuzion Impact Edition 418 Toy Hauler Fifth Wheel
FULL BODY PAINT – LUNAR / 15FT SEPARATE GARAGE / AUTO LEVELING / 5.5K GEN / RAMP DOOR PATIO KIT / 220 W SOLAR SYSTEM / 3 AC !!!
View all Fuzion Impact Edition Floorplans
2026 418 Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features that come with the unit are:
- 2026 IMPACT 418
- DÉCOR – IMPACT – SMOKE
- EXTERIOR DÉCOR – IMPACT – CUSTOM PAINT – LUNAR
- INTENSE INTERIOR
- KNOCKOUT PACKAGE
- EXTREME EXTERIOR
- SOLAR FLEX PROTECT
- REFRIGERATOR – 12V – 16 CF
- SLIDING REAR PATIO DOOR
- 5.5K GENERATOR
- RAMP DOOR PATIO PACKAGE
- TRIPLE A/C PACKAGE
- RVIA SEAL – GO CAMPING
What Our Customers Are Saying
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Price:
$143,838
You Save: $43,843
Sale Price: $99,995
You Save: $43,843
Sale Price: $99,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 38706
Location: Turlock, CA
Stock# 38706
Interior Color: Charcoal, Stone
Stock# 38706
Interior Color: Charcoal, Stone
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 418 Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 45 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Interior Color | Charcoal, Stone |
| Hitch Weight | 3305 lbs |
| Dry Weight | 15245 lbs |
| Cargo Capacity | 4755 lbs |
| Fresh Water Capacity | 94 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 15 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Girard On Demand |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 13' Electric with Adjustable Arms, Auto Dump, LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 815252 |
For more information
Contact Us
Fuzion Impact Edition 418 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


