New 2026 Keystone RV Fuzion Impact Edition 416 Toy Hauler Fifth Wheel
HERO EDITION™ - FULL BODY PAINT MATTE FINISH - FRAMELESS WINDOWS - BLACKOUT RIMS + MORE - CALL US TODAY @ 920-933-5545
Keystone Fuzion Impact Edition toy hauler 416 highlights:
- Double Slides
- Bath and a Half
- Loft with Bunk Mat
- 5k Lb. Tie-Downs
- Two Kitchen Pantries
The whole gang will enjoy their time in this spacious toy hauler for eight! The 15' separate garage includes dual opposing sofas with a top queen bed, an 8' garage door, a loft with a bunk mat, plus a half bath! The combined kitchen and living area will be a favorite hang-out spot with its large slide out, L-shaped sofa, and entertainment center with a fireplace. The fully-equipped kitchen will let the chef of your group make their best meals, and the two pantries will keep snacks stocked. A full bath removes the need to use the camp's facilities, and the front private bedroom will feel just like home with its 60" x 74" queen bed and slide out master closet!
Embrace the great outdoors with a Fuzion Impact Edition toy hauler by Keystone!
The larger shower is just the beginning - our toy haulers are designed to provide the comforts of home, so you can focus on making memories. All units feature large tinted safety glass windows, providing stunning views and added protection. The Dexter® E-Z Lube® axles ensure smooth towing and reduced maintenance, while the 5K lbs. frame welded tie-downs keep your toys secure and stable on the road. Plus, the one-touch electric awning with LED lights provides shade and ambiance, perfect for relaxing outdoors. And you can always stay connected and safe with the Furrion wireless backup camera prep, making maneuvering a breeze.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $46,713
Sale Price: $94,995
Stock# TF815044
Exterior Color: Heroic Green
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 44 ft 11 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Exterior Color | Heroic Green |
| Hitch Weight | 3005 lbs |
| Dry Weight | 14600 lbs |
| Cargo Capacity | 3400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 94 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 15 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Girard On Demand |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 20' Electric with Adjustable Arms, Auto Dump, LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF1PV34TF815044 |
Fuzion Impact Edition 416 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


