New 2026 Keystone RV Fuzion Impact Edition 416 Toy Hauler Fifth Wheel
$15,393 in options including, 3 A/C's, Solar Flex Protect, Rear Patio Door, Dual Entry.
2026 Keystone Fuzion Impact Edition 416
Interior Layout & Living Features
Bedroom & Sleeping
-
Front master suite with a queen-size bed and storage.
-
Large rear garage acts as a flexible space with dual opposing sofas that convert to sleeping surfaces and an overhead queen lift bed.
-
Loft with bunk mat adds extra sleeping or storage area (on some layouts).
-
Sleeping capacity up to ~8 people with convertible furniture and dedicated beds.
Kitchen & Living
-
Spacious kitchen peninsula with refrigerator, 3-burner cooktop, and microwave.
-
Entertainment center with fireplace and TV prep.
-
Large slide(s) expand living space in the main area.
Bathrooms
-
Full bathroom with shower and porcelain toilet.
-
Half bathroom accessible from the garage area (bath and a half layout).
Garage & Outdoor Features
-
15-foot rear garage with heavy-duty tie-downs and rugged flooring for toy storage.
-
8' garage ramp door for easy loading of vehicles and gear.
-
Exterior fuel station (30 gal with pump) and exterior shower.
-
Power awning with auto-dump and LED lighting for outdoor comfort.
Comfort & Utility Features
-
Girard on-demand water heater for continuous hot water.
-
35,000 BTU furnace and multiple A/C units for year-round comfort (varies by package).
-
Blade™ airflow system for improved cooling efficiency.
-
Heated, enclosed underbelly and thick insulation support a wider range of camping conditions.
Construction & Build
-
Laminated fiberglass sidewalls with a wide-body (100") design for strength.
-
Titan™ six-point hydraulic leveling system for stable setups.
-
Lippert SolidStep® entry steps and frameless windows.
-
Walk-on roof and heated underbelly for durability and cold-weather readiness.
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $32,887
Sale Price: $86,996
Stock# 107765
Interior Color: MAHOGANY
| Sleeps | 8 |
| Length | 44 ft 11 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Interior Color | MAHOGANY |
| Hitch Weight | 2885 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Dry Weight | 14305 lbs |
| Cargo Capacity | 3695 lbs |
| Fresh Water Capacity | 94 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF1PV32TF815074 |
Fuzion Impact Edition 416 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


