New 2026 Keystone RV Cougar Western Elevation 26LBWE Travel Trailer
Keystone Cougar Western Elevation travel trailer 26LBWE highlights:
- Large Slide Out
- King Bed
- 2" Accessory Hitch
- Kitchen Pantry
Wherever you decide to camp in this travel trailer, you'll be met with comfort and convenience! The full rear bath includes a space saving sliding door, toilet, sink, and linen closet for towels. A large slide out provides more space to move about, and here you'll enjoy the tri-fold sleeper sofa and booth dinette with storage drawers. There is also a fireplace and TV across from the furniture to enjoy movie nights! The chef of your group can make meals on the cooktop or in the microwave, and there is a pull-out countertop for extra counter space. Up front, a private bedroom includes a king bed, dual nightstands, and washer and dryer prep.
With any Cougar Western Elevation travel trailer by Keystone, you will find off-grid ready features and interior comforts to make each adventure count! Each unit is built with an automotive grade painted high-impact front cap with KeyShield protection, an AlphaPly roof membrane, and a one-piece polypropylene underbelly for added durability. There is also a high-performance Road Armor shock absorbing equalizer for smoother towing. You will also appreciate the slam-latch baggage doors outside, along with a Key-Alike lock system, dual 30 lb. LP tanks and the industry's best 80-gallon fresh water capacity. The hardwood cabinet doors, seamless pressed countertops, and Oxygenics shower head will add to your comfort, and you'll find plenty of storage both inside and out for all your personal belongings, camp gear and more!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $18,418
Sale Price: $48,499
Stock# 48599
Interior Color: Umber Luxe
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Interior Color | Umber Luxe |
| Hitch Weight | 950 lbs |
| Dry Weight | 7280 lbs |
| Cargo Capacity | 2470 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST235/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V Furrion |
| Refrigerator Size | 10.6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 19' Electric w/Dotless Neon Style LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTCGM27TC506451 |
Cougar Western Elevation 26LBWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


