New 2026 Keystone RV Cougar Half-Ton 30REP Fifth Wheel
Keystone Cougar Half-Ton fifth wheel 30REP highlights:
- Patio Door
- Fold Out Sun Deck
- Front Bedroom
- Outdoor TV
At the front of this fifth wheel, you’ll find a private bedroom designed for comfort, featuring a spacious king bed for a restful night’s sleep, along with a nightstand and wardrobe on each side to keep clothing and essentials organized, plus an additional wardrobe for even more storage. Just down the hall is a full bathroom, eliminating the need for campground facilities, complete with a 30" x 36" shower and a convenient linen shelf for toiletries. The central kitchen offers plenty of room for the chef of the trip, equipped with a stove, 12-volt refrigerator, microwave, and a dedicated coffee station for relaxed mornings. An L-shaped counter with a sink and bar-top seating provides a great space for dining or entertaining, complemented by a dining table across for extra seating. At the rear, unwind on the spacious sofa with a tri-fold sleeper for overnight guests, an end table for drinks, and a cozy fireplace with a pivot door that cleverly conceals a large pantry for storing dry goods.
The Keystone Cougar Half-Ton fifth wheel and travel trailers are known as one of America's favorites for a reason! Some of those reasons are the exclusive features that come from Keystone, like the Winegard Air 360+ omni-directional rooftop antenna, the in-floor heating ducts, and the HyperCore composite wall construction with Vixen Fibrogloss high-gloss finish. The Cougar Half-Ton has a Climate Guard protection package with heat-deflecting white sidewalls, two roof attic vents, PEX plumbing and more to enjoy four season camping. Inside, you'll love the dimmable lighting, night roller shades throughout, shower skylight, and bedside USB outlets to keep your electronics charged.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 94508
Interior Color: UMBER LUXE
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Interior Color | UMBER LUXE |
| Hitch Weight | 2295 lbs |
| Dry Weight | 9705 lbs |
| Cargo Capacity | 2295 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.4 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 18000 btu |
| TV Info | LR HD Smart TV |
| Awning Info | 19' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFCGP22T2506730 |
Cougar Half-Ton 30REP Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


