New 2026 Keystone RV Cougar Half-Ton 29RLWE Travel Trailer
2026 29RLWE Features and Options
What Our Customers Are Saying
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Price:
$70,703
You Save: $19,204
Sale Price: $51,499
You Save: $19,204
Sale Price: $51,499
Curtis Trailers
Location: Beaverton, OR
Stock# 47601
Location: Beaverton, OR
Stock# 47601
Interior Color: Umber Luxe
Stock# 47601
Interior Color: Umber Luxe
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 29RLWE Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Interior Color | Umber Luxe |
| Hitch Weight | 960 lbs |
| Dry Weight | 7704 lbs |
| Cargo Capacity | 1796 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.4 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 10' Electric w/Gas Strut Arm w/Dotless Neon Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDTCGN20TC501929 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


