New 2026 Keystone RV Cougar Half-Ton 28BHS Travel Trailer
***THIS RV IS ON ORDER***EXPECTED TO ARRIVE MID MAY 2026***RESERVE IT NOW!
***THIS RV IS ON ORDER***EXPECTED TO ARRIVE MID MAY 2026***RESERVE IT NOW!
INCLUDES 2 RV DEEP CYCLE BATTERIES-UPGRADE TO 2 BATTLE BORN HEATED LITHIUM 100 AMP INTELLIGENT BATTERIES AND THE SMART HUB MONITOR FOR $2,499!
This Keystone Cougar Half-Ton travel trailer 28BHS includes:
- 2 RV Deep Cycle Batteries-Lithium Upgrade Available!
- $350 In Store Parts Credit
- Camper College Orientation
- 1 Year Route 66 RV Club Membership
- 24/7 Tech Assistance
- 10% Parts Discount At All Route 66 Locations
- 10% Camping Discount At KOA
- Upgrade To The RV Club Unlimited For Only $219!
- Automatic Leveling System
- Theater Seats In Place Of Tri Fold Sofa
- 2nd 15K BTU Air Conditioner
- Solar Flex Protect 220 Watt Solar System
- 50 Amp Service With 2nd AC Prep
- 12 Volt 10 Cubic Foot Fridge
- Fireplace
- Climate Guard Protection Package
- Cougar Innovation Package
- Towing With Confidence Package Plus ABS
- Professional Grade Camping Package
- Double-Size Bunks
- Large Slide Out
- Hidden Storage behind TV
- Pull-Out Storage under Bunks
With dual entry doors in this travel trailer, you can enter in through the main living area or the full bath for convenience! Once inside, the sleeper sofa and booth dinette provide places to relax, eat, and play games, plus there is an entertainment center with hidden storage behind to keep movies organized. A full kitchen with a three burner cooktop and 12V refrigerator will allow you to cook and store food, or you can head outdoors to use the outdoor kitchen prep area. There is also drop-frame storage outside for fishing poles and hiking gear, and the 21' electric awning provides shade as you relax. When it's time to call it a night, the king bed in the front private bedroom is sure to bring comfort, while the little ones take the double-size bunks, and any other guests can sleep on the living room furniture!
The Keystone Cougar Half-Ton fifth wheel and travel trailers are known as one of America's favorites for a reason! Some of those reasons are the exclusive features that come from Keystone, like the Winegard Air 360+ omni-directional rooftop antenna, the in-floor heating ducts, and the HyperCore composite wall construction with Vixen Fibrogloss high-gloss finish. The Cougar Half-Ton has a Climate Guard protection package with heat-deflecting white sidewalls, two roof attic vents, PEX plumbing and more to enjoy four season camping. Inside, you'll love the dimmable lighting, night roller shades throughout, shower skylight, and bedside USB outlets to keep your electronics charged.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $22,550
Sale Price: $44,950
Stock# NTC6459
Interior Color: Umber Luxe
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Interior Color | Umber Luxe |
| Hitch Weight | 965 lbs |
| Dry Weight | 7240 lbs |
| Cargo Capacity | 2510 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.4 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 21' Electric w/Gas Strut Arm w/Dotless Neon Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 220 watts |
Cougar Half-Ton 28BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


