New 2026 Keystone RV Cougar 355FBS Fifth Wheel
Keystone Cougar fifth wheel 355FBS highlights:
- Full and Half Bath
- Master Suite
- Kitchen Island
- Fireplace
- 12V Ceiling Fan
- Two Power Awnings
You will be so excited to take this Cougar fifth wheel out for the first time! Because of its secluded and fully stocked master suite at the front, this unit is perfect for a couple who wants to see the country or visit family in comfort. The master bathroom has a wonderful walk-in closet that includes shoe storage, drawers, and is prepped for a washer and dryer, making extended stays easy and convenient. There is also under-bed storage in the bedroom portion, and the queen bed slide provides additional walking space so you can easily access the dresser and linen closet. The half bathroom is located in the main living area so that your guests will have a convenient place to freshen up during visits. Opposing slides keep this living area open and inviting for lounging comfortably on the tri-fold sleeper sofa and theater seating, and you can gather everyone together for a board game or meal at the booth dinette with storage drawers. There is also a pivoting entertainment door with a hidden pantry and cordless vacuum prep behind it, adding both function and clever storage solutions.
Spend more time having fun and less time worrying about your RV with the Keystone Cougar fifth wheel! These units are designed with both durability and comfort in mind for memorable vacations. The interior features hardwood cabinet doors, solid surface kitchen countertops, an Oxygenics shower head and hose, plus a Vent-All window system for improved airflow. You will also appreciate the 12V charging stations throughout, the dual-zone Bluetooth audio system, and the on-demand water heater for consistent hot water. The spacious kitchen island provides extra prep space, while the fireplace adds a cozy, residential feel on cooler nights. The exterior is fully equipped with a convenience center, MaxTurn technology for tighter turning radius, Lippert axles with an anti-lock braking system, and a Curt Road Armor shock-absorbing equalizer for smoother towing. Each model is also available with the optional Hero Edition, which includes unique styling upgrades and supports the Wounded Warrior Project through your purchase.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $38,985
Sale Price: $79,900
Stock# NT506172
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 3 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2000 lbs |
| Dry Weight | 11740 lbs |
| Cargo Capacity | 2160 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 76 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 10' & 16' Electric with Gas Strut Arm with Dotless Neon Style LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFCGT28T2506172 |
Cougar 355FBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


