New 2026 Jayco Jay Flight SLX 210QB Travel Trailer
Jayco Jay Flight SLX travel trailer 210QB highlights:
-
Dual Bedroom Wardrobes
-
Microwave Oven
-
Full Bath
-
Booth Dinette
Camping in the woods is just what the doctor ordered, and this trailer provides all the interior comforts you need for a relaxing getaway. There is a three-burner cooktop and microwave oven to prepare meals each day, plus an 8 cu. ft. 12V refrigerator to keep drinks and perishables cold. After your meal is made, you can dine at the booth dinette or relax on the jack-knife sofa, which also converts into sleeping space for two to three additional guests at night. The full bath with a shower means you won't need to use campground facilities, and the 16' power awning provides shade and protection from the elements, making it perfect for outdoor gatherings, reading, or simply enjoying nature. Storage cabinets and overhead shelving help keep everything organized and accessible during your trip.
The Jayco Jay Flight SLX travel trailer is easy to own because it is lightweight for simpler towing with mid-size trucks or SUVs. Built on a fully integrated A-frame with galvanized-steel, impact-resistant wheel wells, the Jay Flight SLX has quality construction at its very foundation. That quality extends to electric self-adjusting brakes, easy-lube hubs, the Magnum Truss roof system, and the LP quick connect. The mandatory Customer Value Package also includes backup camera prep, Keyed-Alike entry and baggage doors, and an on-demand tankless water heater for added convenience while camping.
At Joplin RV, we're a true RV Supercenter featuring the nation's most recognized and desirable brands- all in one place. From Jayco and Keystone to Brinkley and Forest River, we've got you covered. Conveniently located in Joplin, MO, with nationwide delivery. We take care of the details, so you can focus on planning your next adventure!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# NT6L0485
| Sleeps | 4 |
| Length | 25 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 520 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4255 lbs |
| Cargo Capacity | 1745 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST205/75R14'D |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBC0BL1T16L0485 |
Jay Flight SLX 210QB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


