New 2026 Jayco Jay Flight SLX 197MB Travel Trailer
Jayco Jay Flight SLX 197MB highlights:
- U-Shaped Dinette Slide
- Exterior Storage
- 13' Power Awning with LED Lights
- Murphy Bed
The Jayco Jay Flight SLX 197MB is a versatile, lightweight travel trailer designed for family fun and easy towing. Sleeping accommodations include a front Murphy bed, double-size bunks in the rear, and the U-shaped dinette in the slide out, comfortably sleeping up to eight people. The full rear bath is conveniently located next to the bunks and features a shower, toilet, and sink, along with a linen closet for towels and toiletries.
The fully equipped kitchen has a three-burner cooktop, microwave, 8 cu. ft. 12V refrigerator, and overhead storage cabinets for spices, snacks, and kitchen essentials. Meals can be enjoyed inside at the dinette or outside under the 13' power awning with LED lights, creating the perfect spot for evening gatherings. Exterior storage allows you to bring along camping gear, chairs, and other essentials.
Built on a fully integrated A-frame with galvanized-steel, impact-resistant wheel wells, the 197MB offers durability and peace of mind during towing. Additional features include electric self-adjusting brakes, easy-lube hubs, Magnum Truss roof system, and LP quick connect. The mandatory Customer Value Package adds convenience with backup camera prep, Keyed-Alike entry and baggage doors, and an on-demand tankless water heater, making this travel trailer ready for any adventure.
At Joplin RV, we're a true RV Supercenter featuring the nation's most recognized and desirable brands- all in one place. From Jayco and Keystone to Brinkley and Forest River, we've got you covered. Conveniently located in Joplin, MO, with nationwide delivery. We take care of the details, so you can focus on planning your next adventure!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# NTYF0376
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 605 lbs |
| GVWR | 4995 lbs |
| Dry Weight | 3940 lbs |
| Cargo Capacity | 1055 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15'E' |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 13' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBC0AK5T1YF0376 |
Jay Flight SLX 197MB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


