New 2026 Jayco Jay Flight SLX 170FQ Sport Travel Trailer
Experience the 2026 Jayco Jay Flight SLX 170FQ Sport—lightweight, easy-to-tow, queen bed comfort, full bath, solar-ready, and Jayco’s industry-leading warranty. Adventure-ready for couples and first-time RV buyers!
Why the 170FQ Sport Edition Stands Out
Compact Yet Spacious Comfort
-
Sleeps up to 3 with a front RV queen bed and a booth dinette for dining or lounging—perfect for couples or small families.
-
Full rear bathroom featuring a 24×32 shower and marine-grade toilet — clean-up is easy after a day exploring.
-
Efficient 21'5" length (approx.) makes it easy to tow and park—ideal for newcomers to RVing.
Built for Durability & Convenience
-
Rugged Magnum Truss™ roof system, galvanized steel wheel wells, integrated A-frame chassis, and nitrogen-filled radial tires ensure long-term reliability.
-
Spacious 30-gallon fresh water tank lets you camp longer without frequent refills—up to 25 % larger than competitors.
Feature-Rich Standard Package ("Customer Value Package – Sport Edition")
-
19,000 BTU furnace, on-demand tankless water heater (42,000 BTU), 12V refrigerator, 2-burner stovetop, microwave, and power awning—cozy camping in any season.
-
LED interior & exterior lighting, dark-tinted G20 privacy windows, stabilizer jacks, front tongue jack, rear bumper, detachable power cord, and keyed-alike doors—for convenience and consistent style.
-
Backup camera prep, exterior lighting, and marine-grade stereo speakers—perfect blend of safety and fun.
Optional Upgrades to Customize Your Adventure
-
Elite Package: Adds fiberglass sidewalls, aluminum rims, fireplace space, enhanced graphics, decorative window trims.
-
Baja Package (Idaho-built units only): Off-road tires (16”), increased ground clearance, enclosed underbelly, extra LP capacity, and triple entry steps—for rugged explorers.
-
Solar Prep or Overlander I Solar Package available for off-grid enthusiasts.
Ready for the Road? Contact Campers Inn RV of Ocala!
Swing by for an in-person look or to start customizing your own 170FQ Sport:
Campers Inn RV of Ocala
7677 U.S. Hwy 441, Ocala, FL 34480
Phone: 352-622-7733
Website: Campersinn.com/ocala
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $8,691
Sale Price: $14,995
Stock# 110279
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 265 lbs |
| GVWR | 3850 lbs |
| Dry Weight | 3020 lbs |
| Cargo Capacity | 830 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBC0AJ0T1Y40477 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


