New 2026 Jayco Jay Feather SL 25RLSL Travel Trailer
Jayco Jay Feather SL travel trailer 25RLSL highlights:
- Pantry
- Front Private Bedroom
- Full Bathroom
- Exterior Awning
This travel trailer makes every mile feel like home! In the rear, the U-shaped dinette wraps around the windows for big views and bigger meals. It’s perfect for family dinners, card games, or turning into extra sleeping space. The jack-knife sofa gives you flexible seating by day and folds down fast when guests stay the night. The kitchen keeps things simple and functional, offering a refrigerator, pantry, microwave, and an overhead cabinet with TV, prep handle, dry goods, and future upgrades. Further, the full bathroom with a linen closet means towels, toiletries, and extras are always organized, and the front bedroom offers a restful retreat with a queen bed with open storage underneath for shoes, bins, or gear. Plus, two wardrobes on each side of the bed, plus a shelf, give you dedicated spots for clothes and personal items, keeping the space tidy.
Camp light and camp convenient in a Jay Feather SL by Jayco! This lightweight travel trailer is constructed with a Magnum Truss roof system, a fully integrated A-frame, and exterior Azdel composite panels for added durability. There are also nitrogen-filled radial tires outside, along with large downspouts, MORryde Step Above entry steps, a power awning with LED lights, and a power tongue jack to name a few conveniences. Head inside to enjoy the vinyl flooring throughout, solid hardwood cabinet doors, a shower surround, and residential-style kitchen countertops to make your space feel a little more like home!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $7,873
Sale Price: $35,995
Stock# W2987
Interior Color: Dune Gray
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Dune Gray |
| Hitch Weight | 575 lbs |
| GVWR | 6800 lbs |
| Dry Weight | 5310 lbs |
| Cargo Capacity | 1490 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBB0BP2T13D0083 |
Jay Feather SL 25RLSL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


