New 2026 Jayco Jay Feather SL 25 RLSL Travel Trailer
ARRIVING SOONCamp light and camp convenient in a Jay Feather SL by Jayco! This lightweight travel trailer is constructed with a Magnum Truss roof system, a fully integrated A-frame, and exterior Azdel composite panels for added durability. There are also nitrogen-filled radial tires outside, along with large downspouts, MORryde Step Above entry steps, a power awning with LED lights, and a power tongue jack to name a few conveniences. Head inside to enjoy the vinyl flooring throughout, solid hardwood cabinet doors, a shower surround, and residential-style kitchen countertops to make your space feel a little more like home!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# MCM14047
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 765 lbs |
| GVWR | 7200 lbs |
| Dry Weight | 5675 lbs |
| Cargo Capacity | 1525 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBB0BP3T13D0075 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

