New 2026 Jayco Jay Feather Air 16FBS Travel Trailer
Jayco Jay Feather Air travel trailer 16FBS highlights:
- Front Queen Bed
- 11' Patio Awning
- Full Bath
- Entryway Pantry
The perfect couple's trailer is found with this Jay Feather Air! You can sleep soundly each night on the front queen bed that includes a large overhead cabinet for books, board games and more. There is also a TV cabinet with a wardrobe below for even more storage. A Jack-knife sofa slide out includes table trays, giving you a place to dine together, and an overnight guest could sleep here if needed. Whip up your best meals on the two burner cooktop or in the microwave, and there is a refrigerator plus a pantry for food storage. The full bath includes a radius shower, a sink with a medicine cabinet, and a toilet with an overhead cabinet to keep all your toiletries tucked away.
With any Jay Feather Air travel trailer by Jayco, you will enjoy lightweight towing and a variety of features to make each camping trip count! The Climate Shield insulation system helps by keeping you comfortable even in extreme weather conditions, and the Rock Solid jacks create a firm, steady foundation so your trailer feels solid underfoot and an easy setup. A rear roof ladder lets you easily clean the top of your Magnum Truss roof, and the 2" receiver will be perfect for your bike rack. The Overland 1 Solar Package with a 200W solar panel and 30-amp controller will provide off-grid capabilities, or you can choose the optional Overland 2 Solar Package with two panels instead! Each Jay Feather Air includes seamless countertops throughout, along with stainless steel sinks, decorative backsplash, and roller shades with a radiant barrier backer to help keep the sun's rays out.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $18,992
Sale Price: $26,995
Stock# T121571
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 430 lbs |
| GVWR | 5150 lbs |
| Dry Weight | 3810 lbs |
| Cargo Capacity | 1340 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | LT225/75R16E |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 5000 btu |
| TV Info | LED Smart TV |
| Awning Info | 11' Max Lenght Power with LED light |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 1UJBB0AH8T1HG0052 |
Jay Feather Air 16FBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


