New 2026 Jayco Jay Feather 26RL Travel Trailer
Jayco Jay Feather travel trailer 26RL highlights:
- Rear Theater Seats
- Dual Entry
- Booth Dinette
- Full Bathroom
- Exterior Storage
Optional Equipment Installed On This Unit: Customer Value Package, Jay Sport Package, 15K BTU AC, 2" Rear Receiver, 50AMP Service, Front Molded Cap
You will experience a smooth flow of traffic in and out of this travel trailer with dual entry doors! The front private bedroom has one of these entrances and a 60" x 80" queen bed with wardrobes on either side to keep your clothes looking nice. The full bathroom has a shower for you to freshen up in each morning, a medicine cabinet and a linen closet to keep your towels close. Moving towards the back, you will appreciate all of the countertop space to prepare your meal, along with having a stainless steek sink and you can cook it on the three burner cooktop then enjoy it at the booth dinette. The dinette can also convert to an extra sleeping space if needed. If there happen to be any leftovers then you can store them inside the 11 cu. ft. 12V refrigerator. And the rear theater seating allows for more space to enjoy your meal or lounge back to watch tv and wind down after a day of adventure.
With any Jay Feather travel trailer by Jayco, you will enjoy lightweight towing, convenient exterior amenities, and at-home comforts inside! The Overlander 1 Solar Package included within the Jay Sport Package comes with a 200W solar panel and a 30-amp digital controller so you can enjoy some off-grid camping. There is also a modern graphics package, Solid fold-down step with aluminum tread steps on the main entry doorstep, and Climate Shield 0 -100° F tested weather insulation package that will allow you to camp in various types of climates. The Customer Value Package will make time outdoors easier than ever with a power tongue jack and Automotive-style aluminum rims, plus radial tires with self-adjusting electric brakes. More exterior features include a Keyed-Alike doors, a Magnum Truss roof system, and the list goes on! And we haven't even touched on the interior comforts, like the seamless countertops and Residential vinyl flooring throughout, decorative kitchen backsplash, handcrafted hardwood door/drawer fronts, and multiple USB charging ports to keep you going!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 265144
Interior Color: Dune
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Dune |
| Hitch Weight | 630 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5930 lbs |
| Cargo Capacity | 1670 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 30.5 gals |
| Black Water Capacity | 30.5 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LED Smart TV |
| Awning Info | 20' Max-Length Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 1UJBB0BP0T1J90068 |
Jay Feather 26RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


