New 2026 Jayco Greyhawk XL 33F Motor Home Super C - Diesel
Jayco Greyhawk XL Super C diesel motorhome 33F highlights:
- 60" x 74" Queen Bed
- Jack-Knife Sofa
- Kitchen Pantry
- Dual Entry Bath
If you're looking for a coach with more interior space and a larger sleeping capacity, this unit is the one! There are bunk beds within the full-wall slide that will be perfect for your guests, while you sleep on the RV queen bed in the rear master bedroom. There is also a bedroom wardrobe and a TV cabinet with drawers for added storage. If you have additional guests, they can sleep on the jack-knife sofa, booth dinette, or cab-over bunk! The fully equipped kitchen includes an all-in-one cooktop and oven plus a residential-size microwave to cook your best meals, while the 10 cu. ft. 12V refrigerator can hold your leftovers.
Luxury meets off-road capability and power with this Jayco Greyhawk XL Super C diesel motorhome! The powerful and durable Ford 4x4 chassis is guaranteed to deliver a smooth and comfortable ride through all terrain. A 6.7L power stroke V8 turbo diesel engine with block heater powers these unit too, plus there is a JRide Plus system for precise handling. The StrongholdVBL roof, floor and sidewalls and the one-piece, seamless, fiberglass roof will hold up through every adventure. You can stay connected where ever you go with the Winegard 2.0 Wi-Fi/4G antenna, cable TV hookup with RG-6 coax, and prep for a satellite dish. Inside, you'll find solid surface kitchen countertops and decorative backsplash, blackout night roller shades, plus hardwood cabinet doors and drawer fronts for a more residential feel!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# GG273
Chassis: Ford F600 4x4
Interior Color: STILLWATER
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | STILLWATER |
| Hitch Weight | 12000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 245/70R19.5G |
| Furnace BTU | 3000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 6.7L Power Stroke V8 Turbo Diesel |
| Chassis | Ford F600 4x4 |
| Horsepower | 330 hp |
| Fuel Capacity | 67 gals |
| Wheelbase | 248 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 950 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 24 gals |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HD Smart TV, Ext. LED HD Smart TV |
| Awning Info | 18' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 34000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 203_GG273 |
Greyhawk XL 33F Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


