New 2026 Jayco Eagle SLE 28BHU Fifth Wheel
View all Eagle SLE Floorplans
2026 28BHU Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Price:
$88,099
You Save: $31,104
Sale Price: $56,995
You Save: $31,104
Sale Price: $56,995
Leisure Days RV
Location: Owen Sound,ON
Stock# LK1854
Location: Owen Sound,ON
Stock# LK1854
Stock# LK1854
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 28BHU Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 13 ft |
| Int Height | 8 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1605 lbs |
| Dry Weight | 8485 lbs |
| Cargo Capacity | 1510 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12v |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 19ft with LED Lights |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 1UJCA0BS3T1G30282 |
For more information
Contact Us
Eagle SLE 28BHU Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


