New 2026 Jayco Eagle SLE 24MLE Fifth Wheel
The Jayco Eagle SLE 24MLE fifth wheel highlights:
-
Tri-Fold Sofa Slide
-
Queen Bed
-
30" x 36" Shower
-
Rear Kitchen
Camping just got even more enjoyable in this fifth wheel, featuring double slides, a rear kitchen, and sleeping accommodations for five to six people. The front private bedroom provides a restful retreat with a queen bed, dual nightstands, overhead cabinets, and a wardrobe and dresser slide for plenty of storage. Guests can sleep comfortably on the tri-fold sofa and booth dinette, which easily convert back to seating space in the morning. The rear kitchen is perfect for preparing meals on the go, with ample counter space, a microwave and range, a pantry, and a 12V refrigerator for storing fresh and frozen foods.
The full bathroom includes a 30" x 36" shower, vanity, and additional storage for toiletries and towels. Outside, the 16' power awning with integrated LED lights creates a shaded outdoor living space, while the pass-thru storage allows for bikes, chairs, and camping gear to be safely stowed. The layout ensures both functionality and comfort, with plenty of room for movement and relaxation throughout the interior.
Jayco Eagle SLE fifth wheels are built for easy towing without sacrificing quality or amenities. The Alpha Ply TPO roof membrane, fully enclosed and heated underbelly, and Stronghold VBL walls provide long-lasting durability. The exterior includes a rear 2" towing receiver, metal slam latch baggage doors, and MORryde Step Above entry steps. Stay connected on the road with the Winegard Air 360 antenna and router prep. Inside, handcrafted glazed doors and drawers, blackout pleated shades, and residential vinyl flooring throughout ensure a polished and easy-to-maintain living space. Comfort is enhanced with an on-demand water heater, 30K BTU furnace, and 15K BTU “Whisper Quiet” A/C. For off-grid adventures, the optional Overland 1 Solar Package can be added, giving you extended freedom and energy independence while camping in remote locations.
At Joplin RV, we're a true RV Supercenter featuring the nation's most recognized and desirable brands- all in one place. From Jayco and Keystone to Brinkley and Forest River, we've got you covered. Conveniently located in Joplin, MO, with nationwide delivery. We take care of the details, so you can focus on planning your next adventure!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $23,368
Sale Price: $37,900
Stock# NTG20323
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Int Height | 8 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1485 lbs |
| GVWR | 9500 lbs |
| Dry Weight | 7855 lbs |
| Cargo Capacity | 1645 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" 4K Ultra LED HD Smart TV |
| Awning Info | 16' Power w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 1UJCA0BN4T1G20323 |
Eagle SLE 24MLE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


