New 2026 Jayco Eagle HT 31QCD Fifth Wheel
The Jayco Eagle HT 31QCD fifth wheel highlights:
-
Rear Private Bunkhouse
-
U-Shaped Dinette
-
Spacious Full Bath
-
Pass-Through Storage
This fifth wheel is loaded with family-friendly features and can comfortably sleep up to eight people, making it perfect for extended camping trips or weekend getaways. The rear private bunkhouse is a fun retreat for kids or guests, featuring built-in bunk beds with a third bunk above a jack-knife sofa, creating plenty of sleeping space. There’s also a convenient bike storage door, allowing you to pack outdoor gear, sports equipment, or camping essentials without cluttering the interior.
The front private bedroom provides a relaxing retreat for adults with an Olympic queen bed, a wardrobe slide, a second wardrobe prepped for an optional washer and dryer, and ample storage to keep clothing and personal items organized. The full bathroom is spacious and practical, featuring a shower, vanity, and plenty of storage for towels and toiletries.
The combined kitchen and living area is ideal for family gatherings, featuring a U-shaped dinette across from the TV and a theater seat for ultimate comfort while dining, playing games, or watching movies together. The kitchen is equipped with modern appliances, generous counter space, and a functional layout that makes meal prep simple and enjoyable.
Jayco’s Eagle HT fifth wheels are engineered for smooth towing and reliability thanks to the 4 Star Handling Package and MORryde CRE-3000 rubberized suspension. The Customer Value Package includes the 60K on-demand water heater, keyed-alike lock system, 15,000 BTU “Whisper Quiet” A/C, and other convenient features. The interior boasts handcrafted doors and drawers, residential vinyl flooring, GE appliances, and blackout roller shades with reflective sides to block out sunlight when you want to sleep in. Additional amenities include the NuVo H2O water treatment system with filters, interior and exterior Blue Sync audio with MB Quart Sound for TV and phone connectivity, and 100% no floor vents for enhanced comfort. The exterior pass-through storage adds even more space for camp gear, chairs, and outdoor equipment, making this fifth wheel a complete and practical home away from home.
At Joplin RV, we're a true RV Supercenter featuring the nation's most recognized and desirable brands- all in one place. From Jayco and Keystone to Brinkley and Forest River, we've got you covered. Conveniently located in Joplin, MO, with nationwide delivery. We take care of the details, so you can focus on planning your next adventure!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $26,293
Sale Price: $59,900
Stock# NTB60095
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 8 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2215 lbs |
| GVWR | 11700 lbs |
| Dry Weight | 9817 lbs |
| Cargo Capacity | 1883 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | ST235/85R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Olympic Queen |
| Refrigerator Type | GE 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 4K Ultra LED HD Smart TV |
| Awning Info | 19' Electric w/Integrated LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1UJCA0BT8T1B60095 |
Eagle HT 31QCD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


