New 2026 Jayco Eagle HT 29DDB Fifth Wheel
Adventure Begins In This Jayco Eagle! Come See Us!
View all Eagle HT Floorplans
2026 29DDB Features and Options
What Our Customers Are Saying
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Price:
$76,405
You Save: $26,410
Sale Price: $49,995
You Save: $26,410
Sale Price: $49,995
Campers Inn
Location: Chichester, NH
Stock# 105669
Location: Chichester, NH
Stock# 105669
Stock# 105669
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 29DDB Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft |
| Int Height | 8 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1770 lbs |
| GVWR | 10750 lbs |
| Dry Weight | 8995 lbs |
| Cargo Capacity | 1755 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Olympic Queen |
| Refrigerator Type | GE 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" 4K Ultra LED HD Smart TV |
| Awning Info | 19' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1UJCA0BS4T1BS0071 |
For more information
Contact Us
Eagle HT 29DDB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


