New 2026 Gulf Stream RV Yellowstone Classic 199RK Travel Trailer
At Fun Town RV, we do more for our customers. Our RVs come loaded with upgrades you won’t find at other dealerships—and at a lower price. We’re committed to making sure you get the most value for your money, every time.
Gulf Stream Yellowstone Classic travel trailer 199RK highlights:
- Pantry
- Queen-Size Bed
- Full Bathroom
- Booth Dinette
- Sofa
The Yellowstone Classic 199RK is the lightweight couple’s coach of your dreams! The slide less camper has what you need to stay cozy and comfortable all year long.
The rear kitchen floorplan has the storage you need for your dry goods. The cabinetry space is great for all of your plates and silverware but also has a separate pantry next to your fridge for your pasta, popcorn, and all of the fruit snacks you’ll be on the trail! The kitchen features a double basin sink, two burners cook tops, and an overhead microwave. You have tons of counter space in this corner kitchen that you don't see in other campers of this size!
The rear bath has what you need for you to clean off after a long day of hiking. The tub & shower combo is for rinsing yourself or your pet off before you get in bed. The vanity is right by the shower, so you can easily grab shampoo and condition. The vanity has extra storage from open shelving and extra counter space. You’ll find the medicine cabinet above as well for stashing anything you might need for the road!
The main living room comes with a sofa, dinette, and overhead storage! The sofa folds into an extra bed if you need it too as well as the dinette if you have guests staying overnight. The overhead cabinetry is what you were looking for storing extra board games or equipment you might need for the road. The bed is an east to west bed with an overhead shelf and wardrobe for any clothes you’ll need for the road.
The Gulf Stream Yellowstone Classic models are the ones you have been looking for: affordable and easy to tow means more adventures for the years to come! This solidly built camper has what you need to be able to pick up and go for the weekend with your family in one of our models.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $12,203
Sale Price: $19,999
Stock# 225477
Exterior Color: GRAY
Interior Color: SPIRAL
| Sleeps | 2 |
| Length | 22 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | SPIRAL |
| Exterior Color | GRAY |
| Hitch Weight | 490 lbs |
| Dry Weight | 3520 lbs |
| Cargo Capacity | 1370 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Tankless |
| VIN | 1NL1G2214T6023682 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


