New 2026 Gulf Stream RV Trailmaster Ultra-Lite 274QB Travel Trailer
- Private Bunkhouse
- Three Burner Cooktop
- Sofa
- Electric Awning with LED Lights
- Pass-Through Storage
- Queen Bed
This travel trailer will feel just like home with a private bunkhouse for the kids or guests and a front private bedroom for you. The bunkhouse includes three bunks, plus a sofa and a closet for clothes. Prepare meals on the three burner cooktop and you can dine at the booth dinette. The optional half outside kitchen can be added to enjoy more time outside, and the standard electric awning with LED lights will create an outdoor living space everyone will love. There is plenty of storage space for all your belongings, including overhead compartments, a pantry, plus a pass-through storage for lawn chairs, fishing poles, and tools!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $13,813
Sale Price: $33,995
Stock# 1939
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 840 lbs |
| Dry Weight | 6230 lbs |
| Cargo Capacity | 1610 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Everchill Refrigerator/Freezer |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G3222T1176881 |
Trailmaster Ultra-Lite 274QB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


