New 2026 Gulf Stream RV Trailmaster Ultra-Lite 257RB Travel Trailer
Gulf Stream Trailmaster Ultra Lite travel trailer 257RB highlights:
- Booth Dinette
- Semi-Private Front Bedroom
- 10.7 Cu. Ft. Refrigerator/Freezer
- Exterior Pass-Through Storage
The rear bathroom with dual sinks is a game-changer for you to get ready in style. The booth dinette is perfect for meals, games, or just hanging out, and the plush sofa is a great spot to relax. You'll love the ample storage in the pantry and fridge for all your favorite snacks. Whip up delicious meals with the powerful three-burner cooktop and enjoy the convenience of overhead cabinets. Unwind with a movie or entertainment galore at the entertainment center. The front bedroom with a queen bed is a cozy sanctuary, with spacious wardrobes and a handy shelf for your essentials.
The Trailmaster Ultra-Lite travel trailers by Gulf Stream are the perfect RV for families wanting to start their camping lifestyle, but not break the bank. These lightweight units are built with a diamond plate lower front, a one-piece synthetic vinyl roof, and a uni-body construction with steel hurricane straps tying the walls to the floor for added durability. The front power hitch jack and four stabilizer jacks will make set-up hassle-free once you arrive at the campground, and you can put out the electric awning to rest in the shade when you're done. Each model includes convenient amenities, like the 13,500 BTU A/C, the tankless water heater, a central control panel, and multiple USB ports for your tablet, phone, and camera! The inside is designed to make you feel at home with radiant LED lighting, designer kitchen backsplash, pleated privacy shades, craft-made cabinetry, plus many more features.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $14,822
Sale Price: $29,995
Stock# 1829
| Sleeps | 4 |
| Length | 28 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 880 lbs |
| Dry Weight | 6010 lbs |
| Cargo Capacity | 1870 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Everchill Refrigerator/Freezer |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G2829T1176877 |
Trailmaster Ultra-Lite 257RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


