New 2026 Gulf Stream RV Kingsport Lodge Series 391DBH Destination Trailer
Gulf Stream Kingsport Lodge Series destination trailer 391DBH highlights:
- Entertainment Center
- Front Bedroom
- Bunkhouse
- Pass Through Storage
At the front of the trailer, you’ll find a private bedroom designed for comfort, featuring a spacious queen bed along with a wardrobe, shirt closet, and linen closet that offer plenty of room for clothing and everyday essentials. Down the hall is the full bathroom, allowing you to skip campground facilities and enjoy your own shower with a skylight, plus convenient shelves beside the sink for easy access to skincare items or medications. The center of the trailer opens into a bright living and dining area enhanced by a large slide-out that adds extra space. Here, you can gather around the U-shaped dinette for meals or board games, or kick back on the 70" sofa after a day of adventure. Across from this space is the kitchen, equipped with a residential refrigerator, four-burner range, and ample overhead cabinetry for storing ingredients and dry goods. At the rear of the trailer, the bunkhouse offers four bunks total, giving the whole crew a comfortable place to rest, along with a central wardrobe for additional storage.
If you want the best combination of quality and value then you need to get one of these Gulf Stream RV Kingsport Lodge destination trailers! Their uni-body construction, a powder-coated steel I-beam frame with welded outriggers, and a one-piece seamless roof provides durability and a long-lasting structure. You will find the ideal balance of value and comfort throughout, as well as stunning interiors, including residential valances and LED lights. A 35,000 BTU furnace keeps the unit warm, and an air conditioner will keep it cool even on the hottest summer days. Come choose your favorite model today!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $33,206
Sale Price: $33,915
Stock# 26090
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 40 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft 6 in |
| Hitch Weight | 1350 lbs |
| Dry Weight | 8940 lbs |
| Cargo Capacity | 2810 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 4 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1NL1G4122T1176211 |
Kingsport Lodge Series 391DBH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


