New 2026 Gulf Stream RV Conquest Super Lite 16RD Travel Trailer
View all Conquest Super Lite Floorplans
2026 16RD Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Price:
$36,211
You Save: $18,245
Sale Price: $17,966
You Save: $18,245
Sale Price: $17,966
Georgia Campers
Location: Newnan, GA
Stock# 26113
Location: Newnan, GA
Stock# 26113
Stock# 26113
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 16RD Specifications
| Sleeps | 4 |
| Length | 16 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 430 lbs |
| Dry Weight | 2960 lbs |
| Cargo Capacity | 970 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 18 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Full |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G1619T6022970 |
For more information
Contact Us
Conquest Super Lite 16RD Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunkhouse Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


