New 2026 Gulf Stream RV BT Cruiser 5230 Motor Home Class B+
Gulf Stream BT Cruiser Class B+ gas motorhome 5230 highlights:
- Single Slide
- Rear Corner Bath
- Jackknife Sofas
- Removable Table
- Electric Awning
This BT Cruiser touring coach is a bit larger than the 5210 with a very similar layout. The main difference in this one, besides its size, is having a slide out for added interior space, plus a pantry cupboard for food storage! The 2-way driver and passenger seats are comfort just like the two soft touch jackknife sofas that offer seating during the daytime and sleeping space at night. The cook will have full amenities to make meals, plus a refrigerator to store leftovers. You will find the full bathroom is super convenient while on the road or at your destination, and the wardrobe is just outside the door to keep your clothes wrinkle-free. And outside, the electric awning gives you an outdoor living area protected from the elements, just add your camping chairs.
With any Gulf Stream RV BT Cruiser Class B+ gas motorhome, you will appreciate the rugged, reliable, fuel efficient Ford E-350 or E-450 chassis depending on the coach you choose, and the ease of maneuvering the motorhome on two-lane roads, city streets and into tight parking spaces! Some key features include the smooth fiberglass laminated sidewalls, and fiberglass front and rear caps, as well as the kitchen appliances and the soft pleated privacy shades. Some of the included features within the BT Cruiser Bonus Package are a 4.0 kW Onan generator to keep things running, fiberglass running boards for easy entry and exit, the IRD dual battery charging system, upgraded LED interior and exterior lighting, and vinyl flooring for easy care to mention a few. Make your selection today, and enjoy the drive as much as camping!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $42,541
Sale Price: $95,400
Stock# 2394
Chassis: Ford E-350
Exterior Color: Standard Graphics, Full Paint Option, Partial Paint Option
Interior Color: Smoke, Fog
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | Smoke, Fog |
| Exterior Color | Standard Graphics, Full Paint Option, Partial Paint Option |
| GVWR | 12500 lbs |
| Dry Weight | 9972 lbs |
| Cargo Capacity | 2528 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Generator | 4.0 kW Enclosed |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E-350 |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Refrigerator Type | 12V Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 42 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power w/LED Lights & Speakers |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWE3FN2SDD42394 |
BT Cruiser 5230 Reviews
-
Good family RV
2016 BT Cruiser 5230
What I liked most: I liked the overhead storage. There can never be enough storage space when travelling.
What I'd improve: I personally do NOT like the angled sink but I understand why they did it.10 years ago | G. H. from , AZ
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


