New 2026 Gulf Stream RV Ameri-Lite Ultra Lite 221RK Travel Trailer
View all Ameri-Lite Ultra Lite Floorplans
2026 221RK Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Price:
$30,819
You Save: $2,269
Sale Price: $28,550
You Save: $2,269
Sale Price: $28,550
CampInc
Location: McAlester, OK
Stock# 1716
Location: McAlester, OK
Stock# 1716
Stock# 1716
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 221RK Specifications
| Sleeps | 4 |
| Length | 25 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 560 lbs |
| GVWR | 7560 lbs |
| Dry Weight | 4620 lbs |
| Cargo Capacity | 2940 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G2624T6022941 |
For more information
Contact Us
Ameri-Lite Ultra Lite 221RK Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


