New 2026 Grand Design Transcend Xplor 305BHT Travel Trailer
Sleeper sofa; u-shaped dinette; 200W Solar
2026 305BHT Features and Options
What Our Customers Are Saying
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Price:
$59,078
You Save: $19,089
Sale Price: $39,989
You Save: $19,089
Sale Price: $39,989
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 21175080
Location: Tampa, FL
Stock# 21175080
Stock# 21175080
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 305BHT Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 776 lbs |
| GVWR | 9295 lbs |
| Dry Weight | 7735 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 78 gals |
| Tire Size | ST225/75R15LRE |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V French Door |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Furrion Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" TV |
| Awning Info | 21' Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573TT3729T8842069 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


