New 2026 Grand Design Transcend Xplor 305BHT Travel Trailer
2026 Grand Design Transcend 305BHT – your ultimate home away from home! Experience the great outdoors without sacrificing comfort!
2026 305BHT Features and Options
If you’re searching for a spacious, family-ready travel trailer that combines value, durability, and modern comfort, the New 2026 Grand Design Transcend Xplor 305BHT is built for unforgettable adventures.
What Our Customers Are Saying
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Price:
$57,576
You Save: $15,611
Sale Price: $41,965
You Save: $15,611
Sale Price: $41,965
Campers Inn
Location: Merrimack NH
Stock# 109469
Location: Merrimack NH
Stock# 109469
Stock# 109469
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 305BHT Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 776 lbs |
| GVWR | 9295 lbs |
| Dry Weight | 7735 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 78 gals |
| Tire Size | ST225/75R15LRE |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V French Door |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Furrion Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" TV |
| Awning Info | 21' Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 573TT3723T8845372 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


