New 2026 Grand Design Transcend Xplor 26BHX Travel Trailer
Grand Design Camping Days: Saturday, May 2, 2026
Grand Design Factory Rebates
NEW Travel Trailers
$500 OFF – Transcend, Imagine XLS, Imagine AIM, & Momentum MAV
$1,200 OFF – Reflection 150 Series, Reflection 100 Series, (Select) Imagine, & Momentum G Class
NEW Fifth Wheels & Travel Trailers
$1,500 OFF – (Select) Reflection
NEW Fifth Wheels
$2,000 OFF – Solitude & Momentum
You will also receive a Free AGM Battery with purchase
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Grand Design Transcend Xplor 26BHX travel trailer highlights:
- Double-Size Bunk Beds with Curtains
- Booth Dinette
- Entry Counter with Shoe Storage
- Queen Bed
- 60" Roll Over Sofa
Camping with your larger family or when you want to take along a few extra friends is easy with this trailer. This unit sleeps nine with the double-size bunks in the rear corner, the 60" roll over sofa, and the queen bed in the front semi-private bedroom. The booth dinette can also be used to sleep a guest or two little ones at night once converted. Prepare your meals on the three-burner cooktop indoors, or out on the two-burner cooktop at the outside kitchen! You'll also find a handy exterior spray port and an outdoor refrigerator for cold drinks! It will be so easy to fill the dog's food bowl with the added pet dish under the refrigerator, and the full bath in this model means you don't have to use the camp's facilities. Having a 17' awning outside along with a large unobstructed pass-through compartment allows you extended living outdoors and plenty of space for all of your gear!
The customer-focused, quality-built Transcend Xplor travel trailers by Grand Design are your ticket to fun and adventure. You will appreciate the power tongue jack when it comes time to set up, as well as the all-in-one utility center and the detachable power cord with an LED light. These models include many outlets throughout, USB ports to charge your gadgets, and a JBL exterior speaker to listen to your favorite tunes. The interior of the Transcend Xplor will have you feeling right at home with upgraded residential furniture, residential countertops, residential cabinet doors, and the list goes on!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $13,170
Sale Price: $29,998
Stock# 30788
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 635 lbs |
| GVWR | 7695 lbs |
| Dry Weight | 6505 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST205/75R15LRD |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 27" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 573TT3123T8842755 |
Transcend Xplor 26BHX Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


