New 2026 Grand Design Solitude 310GK Fifth Wheel
Experience residential luxury on the road with the Solitude 310GK, featuring a gourmet kitchen with oversized pantry and a spacious master suite complete with slide-top dresser and washer/dryer prep.
View all Solitude Floorplans
2026 310GK Features and Options
What Our Customers Are Saying
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Price:
$151,285
You Save: $31,290
Sale Price: $119,995
You Save: $31,290
Sale Price: $119,995
Campers Inn
Location: Merrimack NH
Stock# 112338
Location: Merrimack NH
Stock# 112338
Interior Color: WALNUT
Stock# 112338
Interior Color: WALNUT
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 310GK Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Int Height | 8 ft 1 in |
| Interior Color | WALNUT |
| Hitch Weight | 2350 lbs |
| GVWR | 19000 lbs |
| Dry Weight | 12100 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Tire Size | ST215/75R 17.5 LRH |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs. |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR LED Smart TV |
| Awning Info | 10' 4" and 16' Power w/Integrated LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573FS3629TAA23950 |
For more information
Contact Us
Solitude 310GK Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


