New 2026 Grand Design Reflection 342BHTS Travel Trailer
2026 Grand Design Reflection 342BHTS luxury bunkhouse fifth wheel with spacious rear suite, dual entry, premium insulation, modern kitchen, theater seating, and family-ready comfort for nationwide adventures.
View all Reflection Floorplans
2026 342BHTS Features and Options
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Price:
$93,475
You Save: $26,486
Sale Price: $66,989
You Save: $26,486
Sale Price: $66,989
Campers Inn
Location: Merrimack NH
Stock# 109393
Location: Merrimack NH
Stock# 109393
Stock# 109393
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 342BHTS Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Hitch Weight | 1140 lbs |
| GVWR | 11295 lbs |
| Dry Weight | 10300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 86 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | ST235/80R16RLE |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 10' and 10' 6" One-Touch Electric LED |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 180 watts |
| VIN | 573TR3821T9932310 |
For more information
Contact Us
Reflection 342BHTS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


