New 2026 Grand Design Momentum MAV 17MAV Toy Hauler Travel Trailer
Our Pricing is Lower Than This! Grand Design does not allow us to display it, but we can text it to you instantly. Click for Pricing Details! Features include: Solar Package | 11' 6" Garage | Queen Murphy Bed
View all Momentum MAV Floorplans
2026 17MAV Features and Options
What Our Customers Are Saying
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Price:
$47,737
You Save: $13,748
Sale Price: $33,989
You Save: $13,748
Sale Price: $33,989
Campers Inn
Location: Madison AL
Stock# 109878
Location: Madison AL
Stock# 109878
Stock# 109878
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 17MAV Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 22 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 873 lbs |
| GVWR | 9950 lbs |
| Dry Weight | 5542 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | ST225/75R15LRE |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 27" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 11 ft 6 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 13' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Solar Wattage | 180 watts |
| VIN | 573TM2323T7704255 |
For more information
Contact Us
Momentum MAV 17MAV Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


