New 2026 Grand Design Momentum M-Class 392M Toy Hauler Fifth Wheel
NO HIDDEN FEE'S! MANY EXTRAS INCLUDED! FULLY LOADED!FINANCE INCENTIVE PRICE
THIS UNIT IS EQUIPPED WITH THE FOLLOWING OPTIONS:
-
Exterior Package
-
Garage Package
-
Luxury Interior Package
-
Weather-Tek Insulation Package
-
Under Unit LED Light Kit
-
Bedroom A/C
-
3rd A/C Prep
-
Kitchen Power Fan w/ Rain Sensor
-
Garage LED HD TV
-
Auxiliary Fresh Water Tank
-
20 Cu. Ft. 12V Refrigerator
-
OmniConnect – Gen 3 Starlink, Cellular & WiFi Internet Prep
-
SafeRide RV Roadside Assistance
-
RVIA Seal
-
CDL Fee
-
Upgraded H-Rated Tires w/17.5" Wheels (Triple Axle)
-
MorRyde 7K Independent Suspension 2.0 w/Disc Brakes – Triple Axle
-
Rockford Fosgate Stage 1 Stereo – 500 Watts, Int/Ext Speakers w/10" Powered Sub
-
6K Watt Generator
-
Gen III 3-Season Door with Sliding Windows
-
3rd A/C
-
Heat Pump A/C
-
1/2 Bathroom (Garage)
-
Happi-Jac Electric Bunk System w/ Folding Sofas
-
Rear Aluminum Deck System w/ Rear Power Awning
-
Momentum Patio Chairs
-
Exterior Entertainment Center
-
Solar + Package (Additional 330W Panel & 2000W Inverter)
-
Winterization
-
TekModo Composite Roof and Slide System: Momentum FW
Grand Design Momentum toy hauler 392M highlights:
- L-Shaped Sofa with Recline
- Queen Bed
- Overhead Loft Bed
- Ramp Door/Patio
This toy hauler with a 17' separate garage will be perfect for your outdoor adventures. There is an adjustable tie-down system to keep your gear secure, an overhead loft bed, two optional Liftsuite Systems plus an optional half bath. There is also washer and dryer prep here, along with a flip-up pet dish for your furry friends. The chef will love the large kitchen countertop for more meal prep space, and there is a 20-cu. ft. refrigerator and pantry for food storage. You can get comfy on the L-shaped sofa across from the 50" TV, or get some work done at the hybrid desk/dinette. There are also dual opposing slides here for added space. The third slide out is found in the front master bedroom, which includes drawers and storage space for your things. A queen bed will provide a great night's rest, and you have the option to choose a king bed if you want more space to stretch out!
The Momentum fifth wheel toy haulers by Grand Design are built for four seasons of travel with your off-road toys and include luxurious accommodations throughout for extreme living! Each is constructed to a superior standard with the fully enclosed and heated underbelly and storage area, the 5-sided aluminum cage, and the triple insulated garage floor. The MORryde independent suspension 2.0 and rubber pin box, plus the upgraded axle hangers provide the performance and smooth towing you desire, while the interior offers luxury such as color changing LED accent lighting, hardwood cabinet doors with hidden hinges, and a central vacuum system. Each toy hauler also includes four packages, including the Garage Package with Tuff-Ply gas and oil-resistant flooring, the Weather-Tek Package with a Stealth AC System, and the Interior Luxury Package with solid surface countertops!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $62,787
Sale Price: $135,992
Stock# 15350
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 45 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Int Height | 8 ft 5 in |
| Hitch Weight | 3650 lbs |
| GVWR | 23500 lbs |
| Dry Weight | 18114 lbs |
| Fresh Water Capacity | 140 gals |
| Grey Water Capacity | 104 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | ST215/75R17.5 LRH |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 60 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 17 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LED TV; LR 50", Garage 32" |
| Awning Info | 16' and 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573FM4831TBB05509 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


