New 2026 Grand Design Momentum G-Class 394G Toy Hauler Fifth Wheel
Private bedroom; theatre seating; spacious; dual entry
View all Momentum G-Class Floorplans
2026 394G Features and Options
What Our Customers Are Saying
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Price:
$142,359
You Save: $42,364
Sale Price: $99,995
You Save: $42,364
Sale Price: $99,995
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 112393
Location: Tampa, FL
Stock# 112393
Interior Color: ARTISAN
Stock# 112393
Interior Color: ARTISAN
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 394G Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Int Height | 8 ft 7 in |
| Interior Color | ARTISAN |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 22500 lbs |
| Dry Weight | 16400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 104 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 15 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 15 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED Smart TV |
| Awning Info | 12' & 14' w/LED Accent Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573FM4735TBB05482 |
For more information
Contact Us
Momentum G-Class 394G Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


