New 2026 Grand Design Lineage Series M 25TK Motor Home Class C - Diesel
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Grand Design Lineage Series M 25TK Class C diesel motorhome highlights:
- 10 cu. Refrigerator
- 16' Awning
- Full Bath
- Power Theater Seating
- Pantry
Perfect for couples or families who love to travel in style, this motorhome has everything you wish for in a coach. The rear twin beds convert to a king-sized bed, providing a spacious and comfortable sleeping area for two. The full bathroom is equipped with everything you need for a comfortable stay, providing a convenient spot to freshen up after a long day of exploring. The kitchen is equipped with a 10 cu refrigerator for ample storage, a microwave, and a two-burner cooktop for trying out any trending recipe. In addition, the pantry provides more storage for food and cookware.The 32” smart TVs in the bedroom and living room provide endless entertainment options, while the power seating ensures comfortable viewing angles. The bunk over the cab provides additional sleeping space for kids or adults, and the exterior TV offers an ideal spot to enjoy your favorite shows or sports teams while outdoors.
Grand Design's first motorized coach, the Lineage Series M is coming to you with luxurious features at a great value. This Class C diesel motorhome sits on a Mercedes-Benz sprinter chassis for quality and performance you can trust. True to Grand Design's foundation, the Lineage includes interior comforts, durable construction, innovative features, and attention to detail. The Series M Package includes natural teak wood grain, a Lineage Suspension Package, and more. There is also a Blackout Package with black aluminum wheels, a Chromeout Package with chrome aluminum wheels, plus additional packages to enhance your travel experience!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $55,600
Sale Price: $179,995
Stock# 30887
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter 4500
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| GVWR | 12125 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | LT215/85 R16DRW |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 505 |
| Engine | Twin Turbo 2.0L Inline 4 Cylinder |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter 4500 |
| Horsepower | 208 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 332 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Shower Size | 24" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4630 lbs |
| Axle Weight Rear | 7934 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.30 lbs. |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" 12V LED Smart TV, BR 32" 12V LED Smart TV |
| Awning Info | 16' |
| Gross Combined Weight | 15249 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | W1X9N33Y5SN341928 |
Lineage Series M 25TK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


