New 2026 Grand Design Lineage Series M 25FW Motor Home Class C - Diesel
CALL FOR DETAILS - STOCK PHOTOS / NOT ACTUAL
Grand Design Lineage Series M Class C diesel motorhome 25FW highlights:
- Full-Wall Slide
- 16' Awning
- Full Bath
- Pantry
Head to your local state park or across the states in this spacious coach. Once you arrive at your destination, you can prepare a meal with the full kitchen amenities, including a cooktop, microwave oven, and a refrigerator. The power theater seating provides a place to relax, or you can choose the optional booth dinette if you need additional sleeping space. A full bath will let you clean up after a day outdoors, and the 70" x 80" king bed within the full-wall slide is sure to bring comfort. This model also includes a pantry beside the theater seats for snacks and a bedroom wardrobe to keep your clothes wrinkle-free!
Grand Design's first motorized coach, the Lineage Series M is coming to you with luxurious features at a great value. This Class C diesel motorhome sits on a Mercedes-Benz sprinter chassis for quality and performance you can trust. True to Grand Design's foundation, the Lineage includes interior comforts, durable construction, innovative features, and attention to detail. The Series M Package includes natural teak wood grain, a Lineage Suspension Package, and more. There is also a Blackout Package with black aluminum wheels, a Chromeout Package with chrome aluminum wheels, plus additional packages to enhance your travel experience!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# 101726
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter 4500
Exterior Color: FBP WHITE
Interior Color: HARBOR LOFT
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | HARBOR LOFT |
| Exterior Color | FBP WHITE |
| GVWR | 12125 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | LT215/85 R16DRW |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Twin Turbo 2.0L Inline 4 Cylinder |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter 4500 |
| Horsepower | 208 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 332 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4630 lbs |
| Axle Weight Rear | 7934 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.30 lbs. |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 32" 12V LED Smart TV LR & BR, 40" 12V LED Smart TV EXT |
| Awning Info | 16' Girard Armless w/ Wind Sensor |
| Gross Combined Weight | 15249 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 540 watts |
| VIN | W1X9N33YXTT600071 |
Lineage Series M 25FW Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


