New 2026 Grand Design Imagine XLS 22MLE Travel Trailer
Call or text 843-428-8080 and talk to an RV Matchmaker about pricing and features!
View all Imagine XLS Floorplans
2026 22MLE Features and Options
Grand Design Imagine XLS 22MLE Travel Trailer Highlights:
- Queen Bed
- Theatre Seating
- Booth Dinette
- Unobstructed Pass-Through Storage
Interior Features
- Theatre seating in the main living area
- Booth dinette for dining, games, or workspace
- LED HDTV for entertainment
- Large slide-out creating an open living space
- Front queen bed with privacy curtain
- Rear kitchen layout for efficient use of space
- Full rear bathroom with shower
Kitchen Features
- Three-burner cooktop with oven
- Microwave
- Flip-up countertop extension
- 12V 10 cu. ft. refrigerator
- Ample cabinet and drawer storage
Bedroom & Bathroom
- Walk-around queen bed
- Privacy curtain separating sleeping area
- Full rear bathroom
- Shower with skylight
- Bathroom storage for toiletries and linens
Exterior Features
- 18' electric awning with LED lighting
- Unobstructed pass-through storage
- Exterior spray port
- Power tongue jack
Comfort & Convenience
- Ducted A/C system
- Residential ductless heating system
- LED interior lighting
Safety & Construction
- Heated and enclosed underbelly with suspended tanks
- Oversized tank capacities
- Extra-large 2" fresh water drain valve
- Tuff-Ply pass-thru flooring
- ABS axle assembly
Solar & Power
- XLS Solar Package
- 180W roof-mounted solar panel
- 40 Amp charge controller
- Roof-mounted quick connect plugs
Disclaimer
Contact us today to confirm options, features, and availability. Specifications and features are subject to change without notice.
What Our Customers Are Saying
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Price:
$49,179
You Save: $14,190
Sale Price: $34,989
You Save: $14,190
Sale Price: $34,989
Campers Inn
Location: Myrtle Beach SC
Stock# 108894
Location: Myrtle Beach SC
Stock# 108894
Interior Color: BRYNLEE TEAK
Stock# 108894
Interior Color: BRYNLEE TEAK
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 22MLE Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | BRYNLEE TEAK |
| Hitch Weight | 608 lbs |
| GVWR | 6995 lbs |
| Dry Weight | 5423 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | ST205/75R14LRD |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 18' Electric w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 573TE2622T3445581 |
For more information
Contact Us
Imagine XLS 22MLE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Front Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


