New 2026 Grand Design Imagine AIM 19MLA Travel Trailer
MANY DEALER EXTRAS INCLUDED! NO HIDDEN FEES!
UNLOCKED PRICE IS A FINANCE INCENTIVE PRICE
THIS UNIT IS EQUIPPED WITH THE FOLLOWING OPTIONS:
- Imagine AIM Peace of Mind Package: Includes Solid-Step Entry Step, Walk on Roof, Universal Docking Station, On-Demand Tankless Water Heater, Black Tank Flush, Aluminum Rims, Spare Tire & Carrier, Underslung Axel, Front Rock Guard, 6' Coiled Break Away Cable, Accessory Hitch, Sewer Hose Carrier, Dual LP Tank Monitors, Exterior Spray Port, Oversized Holding Tanks, Ladder Prep, LP Quick Connect, Key-a-Like Baggage and Entry Doors, 7-Way Plug Chassis Bracket, Retractable Shower Door, Undermounted Kitchen & Lav Sinks, Residential Pulldown Spray Faucet, Residential Cabinetry and Hardware, Soft Close Hidden Hinges, Magnetic Cabinet Door & Drawer Latches, Premium Window Treatments, Intergraded Soap Dispenser, Rollup Kitchen Sink Cover, 2-Burner Range w/Low Profile Power Vent, Convection Microwave, Carpetless Floors, and a 24x48 Removeable Lifetime Table.
- Imagine AIM Ultimate Power Package: Includes Adjustable Power Awning w/LED Lights, LED Interior Lighting w/Dimming, 30 AMP Service, Hi Definition Smart LED TV, Detachable Power Cord, High Efficiency AC System, Motion Sensor LED Night Light, Power Tongue Jack, Exterior Cable Hookup, Compass Connect, Tire Linc TPMS Prep, JBL Bluetooth Audio System, Inverter Prep, Backup Camera Prep, and Pass-Thru Motion LED Light.
- Imagine AIM Four Season Protection Package: Includes High-Capacity Furnace, Heated & Enclosed Underbelly w/Suspended Tanks, Double Insulated Roof & Front Wall, Designated Heat Duct to Subfloor, Hi Density Roof Insulation w/Attic Vent, and Moisture Barrier Floor Enclosure.
- Imagine AIM Solar Package: Includes 200W Roof Mounted Solar Panel, Roof Mounted Quick Connect Plugs, 30AMP Charge Controller, Solar Disconnect Switch, Battery Disconnect Switch, and a 12V Refrigerator.
- Decor: Brynlee Teak.
- Winterization.
- SafeRide RV Roadside Assistance.
- RVIA Seal.
Grand Design Imagine AIM 19MLA travel trailer highlights:
- Rear Corner Bathroom
- Queen Bed
- Unobstructed Pass-Through Storage
- Shoe Storage
Pack your bags and head out on a fun camping trip in this travel trailer! The front queen bed offers a comfortable place to sleep at after taking off your footwear and place them in the shoe storage. You can make meals on the cooktop or in the convection microwave. The full rear corner bathroom has a walk-in shower with an oversized vanity to easily get ready each day. Outside, you'll find a spray port, an unobstructed pass-thru storage, and an interior/exterior table to use at your convenience.
Aim for new destinations in one of these Grand Design Imagine AIM travel trailers! They are constructed to a superior standard with the 4-Seasons Protection Package that features a heated and enclosed underbelly with suspended tanks, a moisture barrier floor enclosure, a double insulated roof and front wall, and more. There is backup camera prep outside, along with a universal docking station, and a power tongue jack. You are sure to feel at home with residential cabinetry, premium window treatments, residential countertops, and a spacious walk-in shower to name a few comforts. The on-demand tankless water heater is a feature you won't want to camp without and the hi-definition LED TV will ensure you'll never go bored on rainy days. Each model also comes with four AIM packages; the Peace of Mind Package, The Ultimate Power Package, The 4-Season Protection Package, and the Solar Package!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $14,122
Sale Price: $26,992
Stock# 15170
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 456 lbs |
| GVWR | 6395 lbs |
| Dry Weight | 4306 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | ST205/75R14LRD |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 4.3 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 27" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR High Def TV |
| Awning Info | 15' Adjustable Power with LED Lighting |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 573TE2229T3445700 |
Imagine AIM 19MLA Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


