New 2026 Grand Design Imagine 2600RB Travel Trailer
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
- Rear Full Bath
- Tri-Fold Sofa
- U-Shaped Dinette
- Outdoor Griddle
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $9,844
Sale Price: $48,995
Stock# 30560
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 674 lbs |
| GVWR | 7850 lbs |
| Dry Weight | 6487 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | ST225/75R15LRE |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Hi Def LED TV |
| Awning Info | 21' Power Adjustable w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573TE3028T6656166 |
Imagine 2600RB Reviews
-
6000 Miles and not a problem!
2017 Imagine 2600RB
What I liked most: The floor plan with the real sliding doors to the bathroom and bedroom are wonderful. The bathroom has a huge vanity not the little sink size. I am 6'2", 250 lbs and the the shower is a full size home shower with plenty of room to shower. The quality is terrific, not a problem of any kind.
It tows like a dream behind a RAM 1500 and have put over 6000 miles on it since I purchased it in February. Have been in 100+ degree weather and 14 degree weather and never got hot or cold.
What I'd improve: Less heat in the bedroom and more heat in the bathroom. That said the unit has a huge furnace, 35,000 BTU so you won't get cold.9 years ago | John S. from Idaho Springs, CO -
Perfect couples retreat trailer
2017 Imagine 2600RB
What I liked most: -Lightweight but extremely well built. -Huge storage locations for the size of the trailer. -Everything seems to be in the right place.
What I'd improve: Venting system for the furnace. Add an open/close to the vent openings throughout the trailer. Too much heat in the bedroom; which reduces the heat in the bathroom (opposite end of trailer). I mad a simple modification to the vent in the bedroom and fixed the issue all around.9 years ago | Dave G. from Hampton, VA -
Excellent quality inside and out
2017 Imagine 2600RB
What I liked most: floor plan!
What I'd improve: LED front exterior lights should be connected to trailer running lights instead of a separate switch in storage compartment.9 years ago | Paul V. from Ingram, TX
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


