New 2026 Genesis Supreme 3416TS Toy Hauler Fifth Wheel
LOADED & FRESHY FRESH FRESH!!! NOT STRIPPED OUT!! LIKE OTHER GENESIS DEALERS....NO HIDDEN FEES!
2026 Genesis Supreme G3416TS
THIS UNIT IS EQUIPPED WITH THE FOLLOWING OPTIONS:
- Power & Cooling Upgrade Pkg W/ 6.0 Yamaha Gen*
Hydraulic Jacks
Patio Railing System
Opposing Rear Power Dinette
Rear Power Patio Awning
Wireless Back up Camera
Double Door Refrigerator 12V 15.6 CU. FT.
Central Vacuum System
2nd Grey Tank
Supreme Package
Premier Package
Deluxe Package
4 Season Rear Pull Out Wall
Upgraded Hallway Isle Steps
Arctic Package
3 200W Solar w/1500W Pass Thru Inverter
Upgraded Cargo Neon Lighting
Reinforced Upper Deck for Goose Neck Adapter
Storage Above Generator
12V Air Compressor
Tariff pricing
Wi-Fi Ready
Upgrade Package
Pacific West Associates Tag
RVIA Certification Tag
Genesis Supreme toy hauler G3416TS highlights:
- King Bed
- Triple Slides
- Full Bath
- Dual Lounge Chairs
You will love camping in this spacious toy hauler. There is a three burner cooktop to cook meals each day, plus a 12V refrigerator for food storage. The dual lounge chairs give you a place to relax each day, and the drop down bed will give your guests a place to sleep at night. And don't overlook the front private bedroom with a king bed with memory foam for added comfort!
All sizes of off-road toys can fit into one of these Genesis Supreme fifth wheel toy haulers or travel trailer toy haulers! They are made for the outdoor enthusiasts and can handle harsh environments while still providing a luxurious lifestyle. With innovative floorplans built by engineers, you can know you will find what you're looking for in a toy hauler. Start your off-road journey today with your favorite model!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $42,801
Sale Price: $106,995
Stock# 15060
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2840 lbs |
| GVWR | 16500 lbs |
| Dry Weight | 13180 lbs |
| Cargo Capacity | 3320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 160 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | 4.5kW Yamaha |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 10340 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | LP DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" TV, BR 32" TV |
| Awning Info | Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 7HN1FER25TP479653 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


