New 2026 Forest River RV Wildwood Heritage Glen 308RL Travel Trailer
REAL LIVING/ THREE SLIDES / DUAL A/C/ THEATER SEATING/200 WATT SOLAR
View all Wildwood Heritage Glen Floorplans
2026 308RL Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are: -
- 2026 HERITAGE GLEN 308RL
- DUNE INTERIOR DÉCOR
EXPEDITION PACKAGE - ELEVATED VALUE PACKAGE
- 200W ROOF MOUNTED SOLAR PACKAGE
- 200W PANEL, 30AMP CHARGE CONTROLLER, 12V
- BATTERY
- 2ND 15K A/C IN BEDROOMN
- DELUXE FRONT CAP PROTECTIVE COVER
- RVIA SEAL
.
What Our Customers Are Saying
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Price:
$78,637
You Save: $28,642
Sale Price: $49,995
You Save: $28,642
Sale Price: $49,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39026
Location: Turlock, CA
Stock# 39026
Stock# 39026
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 308RL Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1405 lbs |
| Dry Weight | 9688 lbs |
| Cargo Capacity | 1917 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED Smart TV |
| Awning Info | 12' and 14' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 028314 |
For more information
Contact Us
Wildwood Heritage Glen 308RL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


