New 2026 Forest River RV Wildwood Heritage Glen 301FAM Travel Trailer
200-Watt Solar Panel with Controller, (3) A/C's, Outside Kitchen.
Forest River Wildwood Heritage Glen travel trailer 301FAM highlights:
- Front Private Bedroom
- Outside Kitchen
- Hidden Storage behind 50" TV
- Four Bunk Beds
This is the perfect travel trailer if you enjoy camping with a larger group! The rear private bunkhouse includes four bunk beds plus a dresser to keep this space tidy. You'll have the queen bed slide out in the front bedroom all to yourselves, along with a dresser and an ottoman, plus a front wardrobe with washer/dryer prep. Everyone can meet in the combined kitchen and living area that includes spacious theater seating, a kitchen island with four chairs, full kitchen amenities, and dual opposing slides for more space!
With any Wildwood Heritage Glen travel trailer by Forest River, the quality construction, attention to detail and design along with a bright and welcoming interior allows you to relax in comfort. Each model includes a WeatherShield one piece fiberglass roof, nitrogen-filled radial tires, and an enclosed underbelly with 12V tank heaters on all holding tanks for added protection. You will appreciate the on-demand tankless water heater, along with power stabilizer and tongue jacks, and an extra-large pass-thru storage with slam latch baggage doors. Head inside to enjoy matte gold hardware, wood door casings in place of plastic door casings, and an ultimate interior lighting upgrade with 4k puck/strip lights and a stylish LED back-lit bath mirror!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $21,522
Sale Price: $54,999
Stock# 28694
Exterior Color: Heritage Grey
Interior Color: Dune
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Interior Color | Dune |
| Exterior Color | Heritage Grey |
| Hitch Weight | 1465 lbs |
| GVWR | 11665 lbs |
| Dry Weight | 10187 lbs |
| Cargo Capacity | 1440 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | 50" LED Smart TV |
| Awning Info | with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TWBF20TU028694 |
Wildwood Heritage Glen 301FAM Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


